Paslanan kalplerin cilası nedir?

Video Metni

Video Metni

Abdullah İbni Ömer (r.a.) hazretlerinden rivayet edilen bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur:

Şüphesiz ki şu kalpler demirin paslandığı gibi paslanır. Efendimizin bu sözü üzerine sahabeler dediler ki: Ey Allah’ın Resulü! Bu kalplerin cilası nedir? Bu soru üzerine Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurdu: Kur’an okumak ve ölümü hatırlamaktır. (Beyhaki, Taberani, Kenzü’l Umman: 1/1441)

Bu hadis-i şerifle şimdi daha iyi anlıyoruz ki Allah’ı zikrettiğimizde kalplerimiz niçin titremiyor? Niçin günah işlediğimizde kalplerimiz korkmuyor? Niçin Cennet’i işittiğinde heyecanlanmıyor, niçin Cehennem’i duyduğunda endişelenmiyor?…

Nasıl ki paslanan bir demir işlevini görmüyor ve o pasın giderilmesi lazım. Aynen öyle kalplerimizde tıpkı demirin paslandığı gibi paslanmış. Hislerini yitirmiş, vazifesini yapmıyor.

O halde bize düşen efendimiz (s.a.v)’in sözlerine kulak vermek ve paslanan kalplerimize Kur’an’ı okuma ve ölümü hatırlama cilasını vurmaktır. Bu cilayla kalplerimizin pası silinsin.

Ta ki kalplerimiz Kur’an’ın nuruyla parlasın ölümü hatırlamakla kendine gelsin.

O vakit Allah’ı zikrettiğimizde kalplerimiz titreyecek…

Bir günah işlediğimizde kalplerimiz korkacak…

Cennet’i işittiğinde heyecanlanacak ve Cehennem’i duyduğunda endişelenecektir.

Rabbimiz Kur’an’ın ve ölümü tefekkürün cilasıyla kalplerimizin pasını silsin. Bizlere kur’an nuruyla parlayan ve ölümü düşünmekle cilalanan bir kalp ihsan eylesin. Amin…

4.873 izlenme

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalı *

*

 
Scroll To Top